Kontakt

Místo pro Vaše kontaktní údaje.

18.3.2009 NOVINKA polozena, Trvalý odkaz

Položená je jednou z technik lovu ryb na udici. Rybáři je často označována jako lov na těžko, což vychází z mnohdy značných hmotností koncových zátěží. Spočívá v umístění přirozené nástrahy na dně, kde je přidržována vlastní vahou nebo dodatečnou zátěží (obvykle olověnou).


 

Vybavení

 

Základní vybavení na položenou se velmi podobá vybavení na plavanou. Na rozdíl od ní se však téměř výhradně používá naviják, který umožňuje nahazovat do značných vzdáleností od břehu (i kolem 100 metrů, především při lovu trofejních kaprů). Důležitou součástí udice je zátěž, která přidržuje nástrahu na dně. Používají se zejména olověné zátěže různých tvarů, velikostí a hmotností. Pro stojaté vody je to obvykle 10 - 20 g, na silně proudících řekách ovšem není výjimkou ani zátěž o hmotnosti 200 g.

Indikace záběru

 

Při lovu na položenou se záběr ryby indikuje mnoha různými způsoby. Asi nejrozšířenější je číhátko (lidově "policajt"). V poslední době se také často používají tzv. swingery. Záběr lze také poznat podle pohybu špičky prutu nebo vlasce, pokud je během lovu držen mezi prsty.

Druhy lovených ryb v České republice

 

Na položenou lze, podobně jako na plavanou, lovit cíleně téměř všechny druhy ryb žijících v České republice. Výjimkou jsou pouze druhy žijící výhradně u hladiny a v horní části vodního sloupce, jako např. ouklej. Loví se takto zejména kaprovité ryby na přirozené nástrahy (včetně největších exemplářů kaprů) a také dravé ryby (štika, candát, sumec) na živou nebo mrtvou rybičku.

18.3.2009 NOVINKA plavana, Trvalý odkaz

 

Plavaná je jednou ze základních technik lovu ryb na udici. Spočívá v umístění nebo vedení přirozené nástrahy ve vodním sloupci, tzn. v libovolné hloubce od hladiny až po dno.
 

Vybavení

 

Plavaná je, co se týče vybavení, nejjednodušší rybářskou disciplínou. Lze ji provozovat pouze pomocí prutu, vlasce a háčku. V tomto případě se použitá nástraha pohybuje podle své hmotnosti (přesněji hustoty) - lehčí nástrahy (zejména pečivo) plavou na hladině, těžší (např. ovoce, červi, žížaly) klesají ke dnu.

 

Typicky se ovšem při plavané používá tzv. splávek, což je součást udice, která drží nástrahu v určité pevně nastavené hloubce. Pomocí něj lze nástrahou velmi jemně manipulovat a umisťovat jí.

 

Při lovu na tzv. bič (prut bez oček) se nepoužívá naviják, přičemž vzdálenost nástrahy od břehu je omezena délkou prutu. Ten může měřit i více než 10 metrů.

Indikace záběru

 

Nejčastějším indikátorem záběru u plavané je již zmíněný splávek. Při lovu bez splávku na hladině je možné orientovat se přímo pohledem na nástrahu, případně napínáním vlasce.


 

Druhy lovených ryb v České republice

 

Na plavanou lze cíleně lovit všechny druhy ryb žijících v České republice. Loví se takto zejména kaprovité ryby na přirozené nástrahy a dravé ryby, a to výhradně na živou rybičku.

První článek

18.3.2009 NOVINKA Trvalý odkaz

Toto je Váš první článek, změnit či smazat jej můžete v Administrační části blogu.
Odkaz do Adminu naleznete po přihlášení vždy v dolní části svého blogu. Nápovědu k používání blogu naleznete na blog.mrk.cz.

Hezký den.